Patatesten Pastalar Yapmak

Haşlanmış patatesin sevmeyeni de varmış, öğrendiğimde şaşırdım. Genelde Bolu eşrafında çok beğenilen, kumpil, paşa pilavı gibi çeşitli isimlerle adı yüceltilen patates nasıl sevilmez haşlanmışına nasıl burun kıvırılır bilemedim şimdi.

Çocukken İzmir’de annemin çay saatinde yaptığı bir tarifi vardı. Haşlanmış ve püre haline getirilmiş patates ve yeşillikleri kat kat bir tabağa yerleştirir üzerine de sarımsaklı yoğurt dökerdi. Sıcak havalarda bu soğuk ama doyurucu salatayı afiyetle yerdik. Patatesten pasta idi onun adı biz çocuklar arasında..

Patatesten pastayı biraz modernize ettim. Ara katlara elimdeki soğuk salatalardan yerleştirdim. Yoğurtlu şalgam salatası, yeşil soğanlı maydonozlu salata,  kırmızı biberli yumurta salatası.. Yanında da aromasına bayıldığım ev yapımı limonata.

Resimle bir güzellik bu kadar katledilebilirdi başardık. Ancak pembe pancar salatası, sarı yumurta, yeşil, sarı patates ve kırmızı biber renk uyumu en az lezzet uyumu kadar güzeldi.

***

Patatese haksızlık ediyormuşum!!  Genellikle içinde nişastadan başka bir şey olmadığını düşündüğüm patates kardeş beni seninle ilgili okuduklarımdan sonra, sen benim için değerlisin. Meğer sadece mide şişiren damağa hoş gelen bir lezzet değilmişsin!

İçinde, su, karbonhidratlar, fosfor, demir, manganez, bakır, sodyum ve kalsiyum gibi madensel tuzlar, B, B1, B6, K, PP vitaminleri bulunan patates çok zengin bir besindir. İçinde çok sayıda madensel tuz ve vitamin bulunduğundan, organizmanın madensel tuz ve vitamin gereksinimini karşılar. Yapısında bulunan B vitamini bileşikleri sinir sistemini düzene sokar. Enerji verir, beden işçileri patates sayesinde daha az yorgunluk duyarlar.
Mideyi Onarır: Milletçe, baharatlı, acılı ve ekşili yemeklere düşkün olduğumuzdan, çoğumuz mide rahatsızlıklarından yakınırız. Patates mide gazlannı giderir, mide gastritleri ve ülserlerine karşı ilaçtır. Safra kesesi ve karaciğerdeki yangıları iyileştirir. Şeker hastalarına dokunmaz. Basura iyi gelir.
Susatmaz: Patatesin yapısında su bulunduğu için, aynı zamanda organizmanın su ihtiyacını da karşılar.
Kansere Karşı İlaçtır: Avusturyalı doktor R.Bireuss 1950 yılından beri patatesi kansere karşı doğal ilaç olarak uyguluyor ve kanserli hastalarına patates kürleri yaptırıyor.

Kanı Zehirlerden Temizler: Hava kirliliği, radyasyon, sanayi ve tanm ilaçlarının kimyasal artıklarına karşı kanı zehirlerden temizler ve hücreleri yeniler.
Kadını Güzelleştirir: Patateste bulunan manganez kadın cildinin dostudur. Bu değerli sebze yalnız yenerek değil, kremler ve masklar yoluyla da kadın tenini güzelleştirir, cilde gerginlik kazandırır.
Cinsel Gücü Arttırır: Yapısında fosfor bulunduğu için patates erkeğin cinsel gücünü arttırır. İtalyanlar patatese “Aşk yatağının kaloriferi” ismini verirler.

Nasıl Alacaksınız?
1-
Patatesin iki cinsi vardır. Birinci cinsin eti sarıdır. İkincisinin ise eti yeşile çalar. Eti yeşile çalan patates Avrupada hayvan yemi olarak kullanılır.
2- Makbul patates eti taze iken beyaz, bekletilmemiş iken san olan patatesdir.
3- Patatesin kabuğunu tırnağınızla kazıyın, kabuğu hafifçe kaldırın. İçi sarıysa düşünmeden satın alın. Hem lezzetli hem daha dayanıklıdır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın