EVLİYA ÇELEBİ’DEN BİR TARİF

 

Evliya Çelebi Hamsi Tarifi

..kokusuna inanamazsınız..

Evliya Çelebi’yi etkileyen bu müthiş tarifin keşke kokusunu da yayınlama imkanım olsaydı!!

 

Karadenizli herzaman karadenizliymiş. 1600lü yıllarda yaşamış Evliya Çelebinin Seyahatnamesinden yola çıkarak söylüyorum bunu.

Evliya Çelebi Trabzon’daki anılarını anlatırken, çoğunlukla laz olan balık satıcılarının genellikle çok  çığırtkan olmalarını seyahatnamesine kaydetmiş ve hamsiyi çağrıştıran folklorik hareketler (horon tepmek)den bahsetmiş.

Hamsiyi  tüm hastalara iyi gelen bir ilaç olması ve diğer balıklara nazaran kokusunun da fazla olmaması hasebiyle öven Çelebi bir de seyahatnamesinde hiç yapmadığı bir şeyi yapmış ve hamsili bir yemek tarifi vermiş. Bu verdiği tarif genellikle şenlik günlerinde Trabzon civarında pişirilen özel bir yemeğe ait:

Kullanılacak malzemeler: hamsi, soğan, pırasa, kereviz, maydonoz, karabiber, tarçın

Temizlenen hamsiler onar onar şişlere çekilir. Maydonoz, kereviz, soğan, pırasa karıştırılır ve bu karışıma karabiber ile tarçını da ilave edilir. Sonra tavaya sırasıyla balıktan başlamak üzere üst üste sebze ve balıklar dizilir. Üzerine zeytinyağı dökülür ve tamamı hafif ateşte yaklaşık bir saat süreyle kızartılır.

Yemeğin tarifine şişler hariç birebir uydum. Sadece tarçını kullanırken biraz tereddütlüydüm ancak şimdi yerken keşke korkak davranmasaymışım diyorum.

Keşke kokusunu da yayınlayabilme imkanım olsaydı. Şimdilik bu muhteşem lezzetin görüntülerini kaydedebildim.

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde bahsettiği Hamsi tarifi

Bir Cevap Yazın