Crème Brûlée: Krem Karamel’in Uzaktan Amca Kızı

..mönüde Krem Brüle ile göz göze geldiğimde bir fransız soylusu havasındaysam bu tatlıyı sipariş edeceğim ve belki de kimsenin anlamadığı hafif bir tebessümle tatlımı kaşıklayacağım..

 

Krem karamel ve ıslak çikolatalı kek ikilisini denemediyseniz öneriyorum. Ancak üzülerek söylemeliyim ki konumuz krem karamel değil, ona yakın ama bir o kadar uzak bir tatlı; krem brüle..

Crème Brûlée fransızca bir kelime, türkçesi “YANIK KREMA” . Üzeri şekerin yakılması ile karamelize edilmiş muhallebimsi sütlü  bir tatlı bu.

Bu tatlının tarifini ilk defa François Massialot isimli Fransız bir şef yemek kitabında bizlerle paylaşıyor.  17. yy sonlarında yaşamış bu şef ve yayınladığı yemek kitabı oldukça ilgi çekici.

Şef Massialot, döneminde Fransız soylularına ve burjuvalara  hizmet veren özel biri. Yemeklerini genellikle dışarıdan hazırlayarak sunuyor, bir malikanenin devamlı aşçısı değil. Yemek kitabında kayıtlara geçirdiği tarifler de o dönemin soylularına sunulan döneminin modern ve yeni tarifleri.

Kitabında Massialot Şef bir ilki gerçekleştirmiş; yemek tariflerini içeriklerine göre ayırmış ve alfabetik olarak sıralamış. Çikolatayı sadece içeceklerde kullanan Fransız asilzade ve burjuvalarına yemeklerin içerisinde de tatma fırsatı sunmuş bu özel kitabındaki tariflerle.  Çikolatayı içeceklere yakıştıran dönem  anlayışına bir yenilik getirmiş Massialot Şef ve bir ördek tarifinin sosuna kulanıvermiş. Bu özelliği ile de diğer yemek kitaplarından ayrılmış.

Kitabın tam adı “Le cuisinier royal et bourgeois”  türkçesi:  “Asil ve Burjuvaların Şefi

Eski ve geleneksel tarifler pek yok bu kitapta, bulunduğu yüzyılın yenilikçi yemek anlayışı var hep. Günümüz Fransız mutfağının tariflerini görüyorsunuz sayfalarda. Krem Brüle bunlardan bir tanesi.

Fransız asilzadelerin yemek masasındaki bu tatlı 1692 yılında Asil ve Burjuvaların Şefi kitabında kayıtlara geçirilmiş. Fransa Kraliçesi Marie Antoniette’nin meşhur “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözü de bundan yaklaşık 60-70 yıl sonrasında oluyor. Ne acı..Fransız devrimi öncesi halk ile asillerin arasındaki uçurumun canlı bir örneği de Brüle mi oldu şimdi? (Diğer örnek ne idi?)

Bu tatlıyı evde yapmayı düşünmedim.. Ancak bir gün önüme gelen mönüde Krem Brüle ile göz göze geldiğimde bir fransız soylusu havasındaysam bu tatlıyı sipariş edeceğim ve belki de kimsenin anlamadığı hafif bir tebessümle bu suçu günahı olmayan tatlıyı kaşıklayacağım..

Bu arada bu tatlıyı İspanya’da tatmak istiyorsanız adını Crema Catalana, ABD, New York’da tatmak istiyorsanız Trinity Cream olarak dillendirmelisiniz. Zira her ne kadar 1692 tarihli Massialot Şef’in kitabında Crème Brûlée olarak Fransız mutfağına ait olduğu kayıtlara geçse de İspanyol ve Amerikan mutfağı tarafından farklı isimlerle bu tatlı sahiplenilmekte..

Afiyet Olsun.

 

Şef François’ten Orijinal Tarif

(Crème Brûlée)

Servis kabınızın boyutuna göre dört veya beş yumurta sarısı alın.

Un ile birlikte yumurtaları çırpın ve üzerine sütü azar azar dökün, yaklaşık 4,5 desilitre.

Bir çubuk tarçın, doğranmış lime (limongillerden küçük ve yeşil) kabuğu ve diğer meyve şekerlemelerini ekleyin.

Lime yerine doğranmış portakal kabuğu kullanabilirsiniz. Bu durumda tatlının adı “Crème brûlée à l’orange” olacaktır.

Tatlıyı daha lezzetli hale getirmek için bir damla portakal çiçeği suyu, soyulmuş
fıstık, veya badem ekleyebilirsiniz.

Karışımı ocağa alın ve dibine yapışmaması için devamlı karıştırın.

Krema kıvama geldiğinde ısıya dayanıklı servis kabına dökün ve bu kaba yapışana kadar  kaynamaya bırakın.

Sonra kabı ocaktan alın. Üzerine bolca şeker serpin.

Ve yüksek ateşte kremanın üzerindeki şekeri bir defada yakın. Böylede güzel bir altın renk üzerinde oluşacaktır.

Bir Cevap Yazın