Ofisi Bastık!!

Saat 21:56 hala ofisteyim. Mesaim biteli çok oldu.. Canım sıkıldı işyerinde, karşıdaki markete uğradım.

Kadınlar canı sıkıldığında alışveriş yapmayı ama özellikle saçma sapan şeyler almayı (o an paraları varsa) çok seviyor.

Kapıdan içeri girerken boş gözlerle baktım market arabalarına. Ne alabilirdim ki?! Gene de alayım ben bir araba dedim. Önce pastacılık malzemelerinin olduğu reyona gittim. Bir tane acı badem aroması aldım. Arabada biraz dolaştırdım, sonra geri yerine götürdüm. Ben bu aromayı nerede, ne zaman, ne için kullanacaktım?!

Sonra dondurulmuş gıdalara yöneldim, diğer reyonları da tek tek dolaştım. Sebze bölümünde birden bir ampul yandı. Şimdiye kadar varlığını farketmediğim o muhteşem küçük şeyleri gördüm.Çeşit çeşit turplar!!

Gerçek hayatta da o kadar güzel şeyler var, kıyılarda.. Biz göremiyoruz kesinlikle, dikkatli olsak görürüz. Diye düşündüm, turplara yönelirken.

Hmmm. Bu turp ne güzelmiş. Bu da siyahın asaleti. Aaa, bunun etiketi bile yok üzerinde. Şalgam mı, yok pancar bu olsa gerek. Bunun yanına ne alsam ne alsam. Hımm?! Elma güzel gider. Yer elması mı? Ih ıııh, hayır. Normal elma, ekşili olursa güzel olur.

 

Sonra  anneme telefon açtım reyonlar arasında dolaşırken.

Alo anne, hani babannem bir turp yemeği yapardı. Nasıldı o?

Sen hala eve gitmedin mi?

Anne gitmedim. Nasıl yapıyordu yemeği?

Sen nasıl turp aldın bakiim? Siyah turp mu?

(Bingooo. Evet siyah turp almıştım bir tane.) Evet evet siyah turp..

Soğanı kavrukla, turpları rendele. Biraz kavrukla yemek pişirir gibi pişir işte. Acı olmaz zaten bu mevsimde turplar. (Aylardan Kasım) Üzerine sarımsaklı yoğurt güzel gider.

Teşekkürler anne. (Mantığı kaptık gene)

Şimdi ben planladım yemeğimi. Önce soğanları kavruklayacağım ardından biraz daha zeytinyağı ekleyip turpları rendelenmiş olarak kavruklamaya ekleyeceğim. Yakmadan pişireceğim. Pişmesine yakın ekşi elmayı da bu yemeğe ekleyeceğim. Çok az da az tatlı kuru üzüm ekleyeceğim. Biraz mayonez az yoğurt ve sarımsakla birleştirip muhteşemus bir sos elde edeceğim. Belki biraz yeşillikle kıtır ekmek üstü sürüp yiyeceğim.

Ofisi Bastık!!” hakkında 1 yorum

  1. bu ne neguzel bir tarif böyle…derhal denenesi yapılası yenilesi…ellerine sağlık :)

Bir Cevap Yazın