Belçika Sokak Yiyecekleri: Waffle

Belçika’daki meşhur Grand Square’deyiz.  Turistik tabelalarda “Taksim Square”, “Sultanahmet Square” hep görürdüm.  Şu “meydan”a neden “square” yani “kare” demişler,  bu meydanda keşfettim. Geniş bir alan düşünün, önemli tüm market, dükkan, banka ve kamu binaları birleşerek bir kare oluşturuyorlar, tüm sokaklar da bir şekilde bu “kare” meydanlara çıkıyor. Pek çok diğer Avrupa ülkesinde de meydanlar kare şeklinde..

Meydanda ve buraya açılan sokaklarda pek çok waffle satan “hoş dükkancıklara” dalmak istiyoruz. Bizde Türk usulü çeşitliliği yansıtarak içine ne bulduysan koy algılayışı Waffle’ın anavatanında biraz farklı. Waffle’ı waffle yapan hamuru. Eklenen fresh meyve ve çikolata sos, krema  sadece tatlandırıcı, renklendirici..

Kendi  waffle hamurunu kendisi hazırlaması münasebetiyle diğerlerinden ayrılan bir “en iyi” waffle yiyebileceğimiz Elizabeth’s deyiz. Buradaki waffle’ı deneyince  farkın lezzetini doyasıya çıkarıyoruz.

Waffle, Belçika asıllı bir hamur tatlısı. Belçika’nın Liege kentinde  waffle hamuru tek başına fırından çıktığı haliyle yeniyor. Üzerinde erimiş çikolata (pralin), krem şanti ve taze meyveler ile servis yapılan waffle ise Belçika’da Brüksel usulü olarak adlandırılıyor. Kahvaltıda yenileninden, patates ve pirinçlisine kadar bir çok çeşidi bulunan waffle Türk damak tadına uygun hale dönüşmüş durumda. İstanbul usulü waffle’ımızın en ayırt edici özelliği “kare” değil “yuvarlak” olması ve sandviç şeklinde içine çikolata, meyve, şekerleme, fındık, fıstık konması. Bir de bizim waffle hamuru daha çiğ gibi, kıtırlığı fazla yok.

Kare şeklindeki derin çukur gözenekleri ile meşhur bu tatlıyı seviyorum.  Bizim usulün o bol malzemeleri abartı gibi görünse de çeşitliliği ile lezzet cümbüşü yaşatıyor insana.

http://www.waffle-recipe.com ‘dan bir waffle tarifi:

Malzemeler:

  • 4 ons çok amaçlı un
  • 4 ons tam buğday unu
  • bir çorba kaşığı şeker
  • 2 çay kaşığı kabartma tozu
  • biraz tuz
  • üç yumurta
  • 1,5 cup süt
  • bir miktar çiçek yağı

1 Ons =28,349 527 gr

1 cup = 240 ml

1. Bütün kuru olan malzemeleri bir kaba alıyoruz (un, şeker, kabartma tozu, ve tuz)

2. Bütün sıvı malzemeleri de başka bir kaba alıyoruz (yumurta, süt, ve yağ) ve şeker ve süt bir olana kadar çırp, mikserle karıştır, çalkala, karıştır.
3. Bu karışımı un ve diğer kuru malzemelerin kabındaki malzemelerle birleştir ve pütürsüz olana kadar karıştır.
4. Waffle’ı pişireceğin makineyi yağla ve bir miktar dökerek pişmesini sağla.

Waffle hakkında bazı bilgiler için Vikipedi abladan yararlandım. Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim.

Afiyetle..

Bir Cevap Yazın