Zeytinyağlı Enginar’ı öğün yemeği olarak tüketin!!

Ah bizim şu Türk usulü çeşitliliğimiz. Sofralarda sunulan ana yemeğe yakın zeytinyağlılarımız  bazen biraz aşırıya kaçmıyor mu sizce de? Sofralarımız pek çok dünya mutfağı ile karşılaştırdığımızda çok dolu. Bazen gereksiz denecek kadar dolu.

Zeytinyağlı enginar yaz sıcakların öğlen arasında ekmeksiz ama bir bardak buz gibi limonata ve bol yeşillik ile tüketilebilecek en hafif öğün yemeklerinden olabilir aslında.  Genellikle sofralarda zeytinyağlı çeşidi olarak sunulan enginarı hiç böyle bir öğün olarak tüketmeyi denemediyseniz önerilir.

Soyulmuş enginarları limon ya da bir portakal suyu ve çok az zeytin yağı dökülmüş az suda haşlayın. İsterseniz bir küçük baş kuru soğan da suya atabilirsiniz. Lezzet verecektir. Marketten aldığınız konserve garnitürü (patates, bezelye, havuç) haşlanan enginarın üzerine alın.

Ya da patates, havuçu bir miktar yağ ve çok az unda kavruklayın üzerine çok az su, enginar, portakal suyu, zeytniyağı ve bezelyeleri çok az da karbonat ekleyerek tencereyi kısık ateşte bırakın.

Servis tabağına enginarın yanına bol da maydonoz, dereotu ekleyin. Pratik zeytinyağlı enginarınızı öğlen molasında ana öğün yemeği olarak tüketin.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın