Kuşkonmaz Özgür’ce

Resimde gördüğünüz özgün çalışmam lezzette benden tam puan aldı. Daha önce garnitür olarak bir kaç kere konservesini denemişliğim vardı kuşkonmazın. Bu defa kendim pişirmeden önce nette biraz araştırdım bu sebzeyi. Ekşi sözlükte kuşkonmaz için “Asılsız haber” gibi bir şey yazmışlar, hoşuma gitti, ingilizcesi asparagus çünkü:) Ayrıca çorbasının lezzetli olduğunu öğrendim. Uzak gelecekte bunu denemek isterim. Kısa vadede etrafındaki sebzelerle yol almayı tercih edeceğim. Yabancı sitelerde bu bitkinin kremalı çorbası için tarifler mevcut, meraklılarına duyrulur.

Bu yemek ıspanak salatası, avokado sos, patates tava ve kuşkonmaz sote’den oluşuyor ve son derece sağlıklı, hafif bir yaz yemeği. Vejeteryan misafirlerinize özel bir tabak olarak sunabilirsiniz.

Şimdi malzemeleri veriyorum:

Patates tava için daha önce haşladığım patatesleri değerlendirdim. Çiçek yağında kişniş, yeni aldığım italyan baharat karışımı denen karışımı ve acı biberi eklediğim kabuklu patates dilimlerini kızarttım. Ama yağ çok çok azdı. Patatesleri kabuklarıyla halka halka dilimledim.

Diğer tarafta avokado sos için:

Yarım avokadoyu çatalla ezdim. İçine ezilmiş bir diş sarımsak, yarım portakal suyu ve tuz ekledim. Bu sosu avokado kabuğundan ayırmadan aynı hali ile serviste tuttum.

Diğer tarafta ıspanaklı salatamı oluşturdum.

Ona da ıspanak yaprakları, yarım portakal suyu, tüm portakal, küp kesilmiş kaşar peyniri, zeytin ekledim.

Kuşkonmazları da bir kapta uçlarını alüminyum folyo ile sararak haşladım. Ardından tereyağında soteledim.

Hepsini bir tabağa ekleyerek muhteşem görünümlü, bir o kadar da sağlıklı Özgür’ce Kuşkonmazı servis ettim.

Afiyetle..

Bir Cevap Yazın