Salata Zamanııı

Değişik bir salata tarifi beklentisindeyseniz devam etmeyin. Bu yazıyı sadece salataya dikkatleri çekmek için oluşturdum.

Şimdi işten çıktınız eve yorgun vaziyette geldiniz. Yemek taze tercih ediyorsunuz ve akşamları aile bireyi sayısı kadar yemek yapıyorsunuz. Ertesi güne kalan yemekleri eşiniz yemek istemiyor. Bunların tamamını akşam yaşıyorsanız benimle gelin.

Aynı sofrada birden fazla çeşitten oluşan yemek yeme kültürüne sahip tipik bir Türk aile geleneğiyle yetiştiniz. Mutlaka çorba olacak, yemek olacak, ara zeytinyağlılar olacak. Bunları her akşam hazırlayamayız. Bu sağlıklı da değil zaten. Bol çeşit yeme merakımızı gelin salatalarla giderelim.

Aldığınız salata malzemelerini ilk aldığınız gün yıkayın kurulayın ve buzdolabı poşetlerine yerleştirin hergün dolaptan çıkarıp değişik çeşitlerle salatanızı yapın. Bir çeşit basit ama güzel bir yemek yanına da hoş bir salata emin olun hem yormaz hem de güzel bir sunum olur. Benim sizlerle paylaştığım tariflerin eminim çok daha muhteşem sunumlu ve kolay yapılanları sizin zihinlerinizde ya da o anki ruh halinizde mevcut.  Hatırlatırım akşam yenen yemekler çok hareket olmadığı için hafif ve kolay sindirilebilen besinler olmalı.

Sade ama asil akşam yemeğimizin çeşitliliğini sağlayacak salatamız için hani o poşetlere yerleştirdiğimiz tere, roka, marul, dereotu, maydonoz, biber, domates, soğan, lahana, hatta karnabahar, hepsini bıçağa gerek yok ellerinizle bölerek muhteşem salatalar oluşturabilirsiniz.

Her akşam salata beylere iyi gelmez, arada bir kaç akşam da yemeğin yanına ya bir çorba ya da bir pilav, makarna, yoğurtlu bir aferatif yapıp gönlünü almanız şart.

Afiyetler dilerim.

Bir Cevap Yazın