Asma Yaprağında İstavrit

Asma yaprağı limon ile iyi gider. Balık da limon ile iyi gider. Bu iki güzelliği bol limonla fırına verip hem kolay hem lezzetli hem sağlıklı hem de sunumu hoş olacak bir yemek yaptım gitti..

Geçtiğimiz haftasonu sevgili arkadaşım Nihad misafirim idi. Kendisinden iki farklı yemek tarifi aldım. Biri öğrencilik yıllarımda teyzesi Siham’ın o muhteşem Tabbulesi, diğeri de yeni tarif asma yaprağında balık.

Bu yemeği istavrit yerine daha az kılçıklı hamsi ile denemenizi tavsiye ederim. Gerçi hamsi de küçük küçük çok uğraştırır ama yeme faslı istavrite göre daha kolay olacaktır. Ben bu yemeği hazırladıktan sonra istavrit kılçıklarını ayıklamak için yaprağını açmak durumunda kaldık.

Bir ikinci önerim, büyük büyük yapraklarla sardığınız balığın yanına eğer yapabiliyorsanız büyük iç pilavlı sarmalar da ekleyebilir bunları da fırına verebilirsiniz. Ya da pilavı varsa küçük çömlek kaplarda asma yapraklarıyla etrafını sararak bol limonlayıp fırına sürebilir, balıkla masada servis edebilirsiniz.


Gerekli Malzemeler:

İstavrit

Asma Yaprağı

Kurusoğan

Patates

Limon

Zeytinyağı

Baharat

Ayıklanmış istavritleri ben Somon Balığı tarifimde kullandığım baharat karışımı ve zeytin yağı ile asmayaprağına sardım. Balığın kuyruğunu asmanın altındaki sap bölümünden çıkmasını sağlayarak sardım. Üzerine bol limon ve bir miktar daha zeytinyağı gezdirdikten sonra 150 derecedeki fırına verdim. Balıkların altına büyük halkalarla kuru soğanı koydum, bir miktar da domates her bir asma yaprağının üzerine ekledim. Balıkların aldına serdiğim alüminyum folyoyu yapraklar kurumasın diye üzerine de ekledim, ancak tamamen kapatmadım tepsiyi balıklar pişerken hava alıyor hatta küçük bir kısmı görünüyordu. Bu sayede yapraklar kurumadı domatesler de sulamadı, kurutulmuş taze domates gibi oldu. Bir de etrafa patatesler serpiştirdim, o da fena değildi.

Neden yemek tarifimde ölçü yok?  Mutfakta cesaretli ellere ihtiyacımız var. Korkmadan zevk alarak istediğiniz kadarını alıp yapabilirsiniz. Ben iki kişi için herkese 6’şar istavrit ve 12 asma yaprağı ile yaptım bu yemeği mesela:) Marketteki kasiyer “asma yaprağını ne kadar çok almışsınız” dediğinde gülüştük sadece..

Yemekte balık ve salata vardı ve gayet hafif bir akşam yemeği idi.

Bir Cevap Yazın