Pirzola Nasıl Pişer?

 

Et yemeğinden hoşlanmayan eş var mı bu dünyada.. Bütün erkekler mi et meraklısı olur Allahaşkına. Tamam biz bayanlar da et yemeyengillerden değiliz ama erkekler kadar da olmazsa olmaz demiyoruz.

Canımın istemediği şeyleri ya da mantığını anlayamadığım yemekleri de bir türlü istediğim kıvamda tutturamıyorum. Pirzoladaki o mükemmel lezzeti yakalamk için neyi eksik yapıyorum, nerede sıralamasını kaçırıyorum anlamış değilim?!

Ortaya lezzetli bir pirzola yemeği çıkartmak için etin kendisinin kuzu ya da kaliteli bir et olması şart. Onu kasap ile halletmeliyim, tamam. Sonra et oda sıcaklığında olmalı ve mümkünse bir gün önceden çeşitli baharatlarla ve zeytinyağı ile marine edilmeli. O da tamam. Sonra bu eti kızgın yağda pişirip sonra kısık ateşe almak gerekiyor. İşte bu aşamada bir şeyleri karıştırıyorum galiba, o mükemmel lezzetle aramıza dağlar giriyor. Kaç dakikada pişer bu meret.

Domatesi et biraz yüksek ateşte kızardıktan sonra ateşi kısarken koyuyorum, biberi de pişmeye yakın. Domatesi et kızarırken mi koymalıydım? Sarımsakları da domateslerle birlikte mi? Et ne kadar baharat ve domates, biber, sarımsak ile lezzetlense de o yumuşak kıvamda olmayınca mükemmel lezzet de olmuyor. Bu eti bir gün o neredeyse kemiğinden ayrılacak kıvama gelecek şekilde pişireceğim günler bekleyin, olacak.

Bir Cevap Yazın