Beşamel Sos ve Sebzeler

 

Akşam için iş dönüşü hızlı, lezzetli, kolay ve sağlıklı bir yemek önerim de beşamel sosla fırına vereceğiniz sebzeler olacak.

Özellikle kanabahar, kırmızı tatlı biber, bu yemeğe iyi gidiyor. Mutfağınızda hangi sebzeler varsa onlarla deneyebilirsiniz bu yemeği. İçine sebzelere yakışacağını düşündüğünüz baharatları ve diğer tatlandırıcıları, soğan, sarımsak da ekleyebilirsiniz. Hatta içine evde az kalmış makarnanızı da haşlayarak ekleyebilirsiniz.

Nasıl yapıyoruz bu yemeği. Önce sebzeleri belirliyoruz.

Karnabahar, kırmızı tatlı biber, soğan, sarımsak, iç bakla, bezelye, patates.

Bunları bir miktar tercihe göre sağlıklı olsun istiyorsak buharda lezzetli olsun istiyorsak zeytinyağında hafif soteliyoruz.

Diğer yanda beşamel sosu yapıyoruz. Bunun için iki seçenek var;

 Birinci seçenek marketten aldığın hazır beşamel sosu arkasındaki yönlendirmelere uyarak yap.

İkinci seçenek aşağıdaki malzemelerle kendi beşamel sosunu kendin yap. Bunun için aşağıdaki malzemeleri bir tencereye alarak tahta kaşık ile devamlı karıştırmanız yeterli olur. Bu sosu azaltıp artırabilirsiniz. İçine karabiber ya da muskat gibi baharatlar ekleyebilirsiniz.

  • 1 çorba kaşığı un
  • Yarım çorba kaşığı tereyağı ya da margarin
  • 2 su bardağı süt

Sotelenen sebzeleri ısıya dayanıklı fırın kabına aktardıktan sonra beşamel sos ile güzelce  karıştırıyoruz. Üzerine bol kaşar rendesi ile kızgın fırına yemeği sürüyoruz. Üzeri kızarana kadar pişmesini bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın