Kabaklı

“Kabaklı”   Bolu Seben’de yapılan yöresel bir yemek. Türk mutfağının  eskiden bu yana ne kadar yaratıcı olduğunun en güzel örneklerinden.. Günümüzde modern mutfaklarda ünlü şefler birbiri ile olmasını düşünemediğimiz malzemeleri birleştirerek farklı lezzetler oluşturmaya çalışıyorlar ya. İşte kabaklı da çok farklı malzemelerle muhteşem lezzetlerin oluşabileceğini çok eskiden bize haberini veren geleneksel tatlarımızdan. İçerisinde karabiber de var, süt ve şeker de var, tereyağı ve bal kabağı da var. Pek çok gurmenin bile hiç bilmediği bu lezzeti sizlerle paylaşmak benim için bir onurdur.

Bu özel yemek adeta bir seremoni şeklinde yenen tam bir eski Türk yemeğidir.

Balkabağını rendele. Karabiber ekle ve pişir. Açılan yufkalara gözleme içi olarak bu kabağı kullan. Gözlemeleri pişir. Üzerlerine tereyağı sür. Şeker ve sütü bir kapta karıştır bir miktar tereyağı ekle ve bu hazırladığın sosu ısıt. Şekeri çok olmayacak, hafif tatlandıracak o kadar. Kabaklı gözlemeleri dilimle. Sosu dök.

Sıcak olarak ma aile bir tepsiden bu yemeği yemenin lezzetine var. Bu yemek hanımların gününün yarısını alır ve ana yemek olarak o gün tüketilir. Özellikle akşamüstü vaktinde tüketilir. Çünkü eskiden akşam olduğunda hava karardığı için bu yemek görülemeyeceği için akşama yakın saatte yeniyor.

Eskiden teknoloji olmadığı için insanlar ister istemez sağlıklı besleniyormuş aslında.

Elektrik olmadığı için erken yemek zorundalar, bizim gibi gece yarılarına kadar sürekli atıştırılamaz karanlıkta.. Şimdiki katkı maddeleri diye bir şey de yoktu o dönemde yetiştirilen sebzelerin doğal ortamında.. İnsanlar tarlada, bayırda sürekli hareket etmek zorundaydı ister istemez sporlarını da yapıyorlardı bu arada..

Gözünü sevdiğimin teknolojisi bizi o dönemin krallarının görmediği zevk-i safa içinde yaşatıyor da aslında biz gene de hayıflanıyoruz hüsn-ü kuruntularımızla..

Bir Cevap Yazın